Najważniejszym spośród największych przeszkód w większości miast w naszym kraju jest infrastruktura drogowa. Polskie gminy są nie przygotowane do tak wielkiego nasilenia ruchu, jaki został zapoczątkowany poprzez wzrost liczby pojazdów na polskich ulicach. Dlatego jedną z najważniejszych inwestycji które musi podjąć niemalże każde województwo jest zainwestowanie środków w rozwój dróg i infrastrukturę komunikacyjną. Jezdnie i transport miejski to priorytet, który da przestrzeń na to by poprawić wygodę krakowian jak również poprawi całokształt gospodarki miasta.

Wśród okolicznych lokalizacji, inwestycje drogowe w grodzie Kraka mocno się wyróżniają. Mieszkańcy w plebiscycie wypowiedzieli się za budową metra, ale przed tym jak metro powstanie, w komunikację autobusową i tramwajową oraz rozwój dróg trzeba włożyć sporo środków . Z bardziej istotnych inwestycji warto wymienić:
całkowicie napędzaną elektrycznie siatkę autobusów – pierwszą w Polsce,
nowoczesne torowisko na Ruczaju,
w pełni przebudowany dworzec PKP wraz z miejscem handlowym.
Oprócz tego, w perspektywie rozwoju Kraków przewiduje budowę przynajmniej kilkanaście nowych dróg dojazdowych między już istniejącymi połączeniami i naprawy już powstałych tras autobusowych i dróg dojazdowych.
Mieszkańcy remontów nie znoszą – utrudnienia w poruszaniu się i dotarciu do pracy przeszkadzają na co dzień. Warto jednak pamiętać, że bez inwestycji jakość dróg nie może się poprawić i by mieszkało się wygodniej, trzeba cierpliwości.Prezydent miasta Krakowa
Inwestycje w rozwój transportu to nie jedynie kolejne drogi, ale również doskonalszej odporności powierzchnia jezdni, która będzie bardziej trwała i odporna. (jednym z przykładów jest ścieralna powierzchnia drogi na przedłużeniu dróg Zakopiańska – Brożka oraz na zewnętrznej drodze Wadowickiej). Jasnym jest to, że, miasto potrzebuje jeszcze wielu zmian i inwestycji, by jeździło się po mieście wygodnie. Nie tylko autem, ale również komunikacją miejską. Mimo to da się zauważyć wyraźnie, że wszystko jest na świetnej trasie do tego, by mieszkańcom żyło się tu naprawdę miło i przyjemnie.