Przemowy dla dużej grupy ludzi są istną zmorą. Pisanie przemówień to jednak porządny sposób, aby przygotować się do powszechnego występu. Zapisując przemówienia należy pamiętać o tym, żeby były one na temat. Warto również wziąć pod uwagę okoliczności – inne będzie przemówienie formalne, a inne w gronie bliskich. Luźne przemowy pełne anegdot nie sprawdzą się w przypadku przemówień oficjalnych (i odwrotnie).
przemówienie
Niemniej jednak nie jedynie słowa są ważne – podczas przemówienia liczy się także mowa ciała ludzkiego. Baczna kontrola zachowań, sposobu poruszania się, dynamiczności ruchu i gestykulacji bywa w wielu przypadkach pewniejszym źródłem informacji aniżeli najprawidłowiej opłacany oraz najpoprawniej wyszkolony szpieg. Jak to dokumentnie działa i o czym nas informuje?
http://www.przemowienia.pl/poradnik.html” title=”baza przemówień”>baza przemówień
Żeby od początku do końca zapoznać schemat mowy ciała należy cofnąć się do czasów, gdy gatunek nie potrafił jeszcze porozumiewać się za pomocą mowy. Komunikacja na poziomie zwierząt opiera się przede wszystkim na jednoznacznie odbieranych gestach. Reasumując – pisanie przemówień w żadnym razie nie musi być trudne – wystarczy skoncentrować się na tym, co pragniemy przekazać słuchaczom i ubrać nasze myśli w słowa a również delikatne żarty oraz przerywniki. Nie zapominajmy o zachowaniu słusznej ostrożności a także szacunku. Inspiracji można również wypatrywać w sieci – obecnie jest dużo stron, które oferują gotowe przemówienia a także wiele portali, na których wynajdziemy osoby piszące treści przemówień. Nie musimy się więc troskać, a jeżeli wybitnie nie znamy się na pisaniu przemówień – należałoby to zlecić dla profesjonalistów.